KUŞADASI / TARİHÇE

KUŞADASI HAKKINDA


Aydın’ın ilçelerinden biri olan Kuşadası Türkiye’nin ilk turizm merkezlerinden. Kruvaziyer gemi turizminin burada başlamış olması beldenin dikkat çekmesini sağlamış. Kuşadası’nda görülecek pek çok tarih ve kültür mirası bulunmaktadır.


Bunların başında gelenlerden bir tanesi Meryem Ana Evi. Meryem Ana’nın son yıllarını geçirdiğine inanılan ve yılın belli dönemlerinde ziyaretçi akınına uğrayan bu ev Kuşadası’na sadece 20 dakika uzaklıkta olan Selçukta bulunuyor.Yine İzmir’de bulunan ve Kuşadasına ortalama yarım saat uzaklıkta bulunan Efes Harabeleri de mutlaka gidilmesi gereken yerler arasındadır.


Kuşadası’nın tarihi mekanlarından bir diğeri Güvercinada. Rivayete göre, adada göçmen kuşlar konakladığı için beldeye Kuşadası ismi verilmiş. Yapımına Bizans döneminde başlanan Güvercinada kalesi de burada bulunuyor.


Kuşadası’ndan 12 km uzaklıkta olan kurşunlu manastırı ve beldenin sembolü haline gelmiş olan Şehir Surları ve Kale Kapısı da mutlaka görülmesi gereken tarihi eserler arasındadır. 17.yy da Sadrezam Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış olan ve Kurşunlu Han olarak da anılan Kervansaray’da Kuşadası’na gelen turistlerin uğrak yeri arasındadır.


Hem gezmek hem alışveriş yapmak isteyenlere tavsiye edebileceğimiz bir diğer yer ise Ege Port. Burada hem alışveriş yapabilir hem de pek çok farklı restoranda manzaraya karşı güzel bir yemek yiyebilirsiniz.


kuşadası

KUŞADASI